Thursday, October 18, 2012

IFW LOOK DAY 2


In our daily life, we couldn’t live our lives with a motto of “Wear Whatever You Want”. The place we live in, the business we work in and a lot of other factors restrict us from being creative in our daily styles. We like IFW because it has such an amazing atmosphere that brings a lot of people together who are indulged in fashion. Istanbul Fashion Week isn’t an event in which the designers only promoting their new season product, it is now far from this idea.
In IFW we wore whatever we want. Miray was stunning with her nature print pencil skirt and peter pan collar. My combination was mixed with pieces from male and female products.


**A period will start in fashion that there won’t be a sharp distinction anymore between women's and men's clothing*


Günlük hayatımızda ne yazıkki, “gönlünden geçeni giy” mottosuyla yaşayamıyoruz. Yaşadığımız yer, çalıştığımız ortam gibi pek çok faktör ve tabiki bakışlar pek çok açıdan insanı ve yaratıcılığını sınırlıyor. Fashionweek haftasını seviyoruz çünkü insana kendisi garip hissetiren bakışların olmadığı, modayı seven insanların bir araya geldiği ve sosyalleşebildiği bir ortam. Istanbul Fashion week  sadece modacıların yeni sezon ürünlerini tanıttıkları bir ortam olmaktan çok uzak artık.


Bizde giyindik, kendimizi iyi hissetiren parçaları o gün.  Miray, doğa desenli kalem eteği ve peter pan yakasıyla oldukça çarpıcıydı. Bende Zara Men’den aldığım t-shirtüm ve vintage saç bandımla karma bir stil yakaladım. Sonuçta, artık modada kadın ve erkek giyim arasında keskin bir ayırımın olmadığı bir dönem başlıyor

     Miray:
Zara shirt
H&M skirt
Mango heels
Ebay necklace

Merve: 
Zara Men t-shirt
H&M skirt
Zara heels
Vintage headband

4 comments:

 1. Perfect match girls.
  I love your look.

  Good luck for your blog :)

  http://the-empire-state-of-mind.blogspot.ch/

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Stephanie,
   Thank you very much for your support:)

   Delete
 2. COOL! ;)

  Are You read my post??
  http://artemh.blogspot.com/

  ReplyDelete
 3. cok güzel kizlar.....
  Gözleriniz cok güzel... :)


  http://fashionsamba.blogspot.de/

  ReplyDelete